Bugün - 17 Ekim 2018 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Haber Detayları

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Müzik Ödülü Orhan Gencebay'a…

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 09 Aralık 2015 günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, çok sayıda ünlü sanatçının da davet edildiği törenle sahiplerine verildi.

HABER Haberi - 10 Aralık 2015 Perşembe - 12:25
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 09 Aralık 2015 günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, çok sayıda ünlü sanatçının da davet edildiği törenle sahiplerine verildi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sinema alanında Münir Özkul, edebiyat alanında Rasim Özdenören, müzik alanında Orhan Gencebay, sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç, geleneksel sanatlar alanında ise Hüseyin Kutlu ödüle layık görüldü. Kültür ve Sanat Vefa Ödülü ise Cemil Meriç'e verildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Dünyadaki güç dengelerinin bilim, teknoloji sanat alanlarını da kapsayacak şekilde Batı’ya kaydığı bir dönemde biz hala kendimiz olmayı, müktesebatımızı korumayı hamd olsun başardık. Yeterli değil bunu artırmaya devam edeceğiz. Bu süreçte çok yara aldık, çok kayıplar verdik çok mevzi kaybettik…

…Sayın Orhan Gencebay bir dönem çok avami olarak telakki edilen, öyle görülen veya gösterilen, itilen kalkılan adeta boğulmaya, yok edilmeye çalışan bir müzik türünün en verimli, en kıymetli temsilcisidir. Sayın Gencebay’ın müziği köklerini, tınısını bu coğrafyadan alan, insanımızın günlük hayatındaki sevdaları, isyanları, üzüntüleri, beklentileri hatta ümitleri konu edinen bir özelliğe sahiptir. Onun sevdasını da, isyanını da doğru anlamayanlara inat milletimiz kendisine sahip çıkmış, sanatını bağrına basmıştır. Geçmişte başkalarının yanında Gencebay’ı ve müziği eleştiren ama muhtemelen yalnız kaldığında yine onu dinleyenlerin olduğunu da biliyorum. 1990’lı yıllardan sonra bunu özelikle çok farklı yaşadık. Hatta bazı özel yaşadıklarım var ki burada bunu söylemem yanlış olur. İnsanı hakikaten şaşırtıyordu. Çünkü bunlar sanata ve sanatçıya da değer vermeyi anlayamamış, ne yazık ki bir yanlışın içindeydiler. Bugün sayın Gencebay’a verdiğimiz bu ödülün geçmişte kendisine yapılmış haksızlıkların da telafisi manasına geldiğine inanıyorum…"

Orhan Gencebay konuşmasından:

“…Dededen kalma sözümle berhudar olun diyorum. Sağ olun var olun. Yaşamım ağırlıklı olarak Türk müziği ile geçti. Hepiniz sanatla mutlaka ilgileniyorsunuz. Özelikle bundan sonra yardımlarınızı esirgememenizi rica ediyorum. Çok duyarlı olduğunuzu biliyorum. Ve bu konuda en duyarlı kişilerin başında da biliyorum ki sayın Cumhurbaşkanımız gelmektedir. Bizim sektöre çok büyük katkıları olmuştur. Türk musikisinin dünyada yerini alması ile ilgili projemiz var. Onun başındayım. Buna ihtiyacımız var. Korsanlığın ve telif konularının bizlere çok büyük zarar veriyor. Bunları aşacağımıza inanıyorum insan hakkına saygı duymadan yaşamın olması mümkün değildir. Yaşamımdaki en anlamlı ödül olan bu ödül, beni olağanüstü heyecanlandırdı. Devletimizin en yüce makamının elinden bu ödülü almak ayrı bir gurur, şeref ve onurdur benim için…”

 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Cumhurbaşkanlığı, Kültür, Sanat, Büyük, Ödülleri, 09, Aralık, 2015, günü, Cumhur,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer HABER Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı'nda Halk Müziği Lisesi…
Koro sendromu…
Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Parlak: “Ruhunu Anadolu'dan alan, evrenselliği gözeten bir müzik…”

Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Parlak: “Ruhunu Anadolu'dan alan, evrenselliği gözeten bir müzik…”
Türkiye’de 25 Devlet Sanatçısı kaldı…
Süleyman Erguner TRT Genel Müdür Adayı…
Devlet Opera ve Balesi'ne 5 İlde 12 Sözleşmeli sanatçı alınacak…
Çukurova DSO konserinde üflemeliler sahneye konser başladıktan sonra girdi…
Diğer Başlıklar

“Anadolu Solistleri“ Konseri Bodrum'da…
Hasan Cihat Örter Facebook söyleşi ve dinletileri…
İstanbul Filarmoni Derneği 2018-2019 Konser Sezonu programı…
Stockhausen'in izinde yeni nesil elektronik müzikçiler… Gökmen Özmenteş
Kebab dumanı konser iptal ettirdi...
Nida Tüfekçi vefatının 25. yılında anılıyor…
Yalçın Tura “Operalarımın sahnelenmemesi beni üzüyor.“
Motorsikletli gürültü teröristleri…
Tahir Aydoğdu'dan emeklilik mesajı…
Fazıl Say'ın Ömer Hayyam paylaşımı için dava açan Ali Emre Bukağılı A.Oktarcı'lıktan tutuklandı…
Günün Sözü
Dünyanın 7 hatası: Emeksiz servet, vicdansız zevk, kişiliksiz bilgi, ahlaksız ticaret, insaniyetsiz bilim, feragatsız ibadet, ilkesiz siyaset…
(Mahatma Gandhi)

Yazarlar 
Röportajlar
Frankfurt Musicmesse'de Hohner ve Stephan Wieland ile röportaj…
Frankfurt Müzik Fuarı'nda fabrikası Almanya Trossingen'de bulunan Hohner akordion ve ağız mızıkası  firmasının satış müdürü Stephan Wie...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,28ms