Bugün - 21 Nisan 2018 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Haber Detayları

Şerif İçli’nin iki uşşak şarkısı üzerine... İlhami Gökçen

Şerif İçli’nin aşağıda verilen Uşşak (Aksak) şarkısının güftesinde, Türk musikisinde pek alışık olunmayan bir konu işlenmiş. Selim Aru’nun söz yazarı olduğu bu güftede, ‘bıkılmış olan bir aşkın gönül içinden itilmesi ; (sevgilinin) gidişinden / terkedişinden duyulan bir ‘içli’ (bestecinin soyadının İçli oluşuna da dikkat ediniz) ‘sevap müjdesi’nin duyuluşu ; ‘artık’ bu (aşk)’ın ‘dün’ bitişinden bahsedilmesi isteği’ gibi ifadeler bulunur...

ANMA Haberi - 27 Aralık 2016 Salı - 22:00
Şerif İçli’nin aşağıda verilen Uşşak (Aksak) şarkısının güftesinde, Türk musikisinde pek alışık olunmayan bir konu işlenmiş. Selim Aru’nun söz yazarı olduğu bu güftede, ‘bıkılmış olan bir aşkın gönül içinden itilmesi ;  (sevgilinin) gidişinden / terkedişinden duyulan bir ‘içli’ (bestecinin soyadının İçli oluşuna da dikkat ediniz) ‘sevap müjdesi’nin duyuluşu ; ‘artık’ bu (aşk)’ın ‘dün’ bitişinden bahsedilmesi isteği’ gibi ifadeler bulunur...
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Türk musikisi güftelerinde genellikle sevgilinin gidişinden / terkedişinden duyulan kırgınlık hislerini haykıran (bkz. Hacı Arif Bey: ‘Of, of, niçin terkeyleyip gittin a zalim’ / Kürdilihicazkâr) sözler bulunur. Burada bunun tam aksine olarak memnuniyet hislerinin ifade edilişi, Türk musikisinde çok az rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmakta. 

Şarkının asimetrik olan aksak ölçüsü de böyle bir ruh karmaşıklığı için yerinde olmakta.  

Çoğunlukla bir sekizli dizi alanında seyreden bu uşşak şarkı, güftenin bütün bu içli hislerini lirik bir şekilde ifade etmekte. Oldukça kısa olan şarkının başka bir yerinde bir makam geçkisi yapılmazken, meyanında neredeyse beklenmedik bir şekilde inici bir Suzinak geçki ile bir ‘içli sevap müjde’si nağmelendirmiş gibi. Zeminde çıkıcı olan seyir, nakaratta inici olarak devam ederek Beyati rengi de vermekte.

(Şarkı notası aşağıdadır - "Bıkmış gibi gönlüm" )

Şerif İçli’nin diğer bir Uşşak şarkısında bu defa çok daha başka ifadeler bulunmakta. Söz yazarı  Münir Ebcioğlu olan bu güftede bir aşkın artık yeterli oluşu söz konusu edilmiş. Ebcioğlu’nun güftesi biraz karmaşık ama sanki başka bir aşk ilgisini geri çevirmekten duyulan ‘kalp ağrısı’ndan da söz edilmekte. Sonra, ‘her sevişmenin bağrı yaktığı’ da sebep olarak verilmekte.   

Şerif İçli’nin bu bestesi de tam bir sekizli alanı içinde seyretmekte. Yukardaki şarkıda olduğu gibi yine zeminde çıkıcı, nakaratta ve meyanda inici bir seyir bulunmakta. Yalnız nakaratın orta yerinde ırak perdesi kullanılarak uşşak dörtlüsü ile hüseyniaşıran perdesinde geçici bir karar yapılmış.

Yukardaki Aksak ölçüsüne karşın buradaki Devri Hindi usulü daha yerleşik ve sakin bir ortam yaratmakta.

(Şarkı notası aşağıdadır - "Gözlerin hayran bakarmış" )

Şimdi şöyle bir soru ile karşı karşıya kalmaktayız. Acaba Şerif İçli’nin aldığı bu çok anlamlı güfteler kendi hayatı ile ilgili midir veya ne kadar ilgilidir ? Ya da bu güfteleri hoşuna gittiği veya beğenisini çektiği için mi bestelemiştir ? Şerif İçli’nin özel yaşamını ayrıntılı bir şekilde bildiren elimizde bir kaynak bulunmadığından bu soruları cevaplama olasılığımız yoktur.

 Aslında  böyle sorular, diğer besteciler için de geçerlidir.

 Bir de böyle ‘içli’, ‘kalp ağrılı’ anlamları olan şarkıların nasıl icra edilmesi gerektiği sorusu vardır. Herhalde gösterişli, parlak kafa sesleri ile değil duyularak çıkarılan göğüs sesleri ile olmalıdır. Yukarda, Hacı Arif’in sözü geçen şarkısının  yorumlanışını Bekir Sıtkı Sezgin’in okuyuşundan internette dinlemenizi salık veririm.

__________________________________________________

Not. Bu şarkıların güfteleri 1987 yılından beri devam eden Toronto Klasik Türk Musikisi Koro’sunun çalışmaları sırasında dikkatimi çekti. Bunu Koro üyeleriyle de paylaştım. Şimdi bu Koro’yu Kemanî Dikran İstanbul yönetmektedir. Şu ara Koro, Mart ayında verilecek bir konser için hazırlanmaktadır.

Geçmişte, Dr. İrfan Doğrusöz, ABD’den gelir konser vermemize yardım ederdi, hem şef, çalıcı ve söyleyici olarak. Hatta, bir defasında bizleri Türkiyelere kadar götürüp konser verdirtmişti, hem de üç ayrı yerde (İstanbul, Ankara, Antalya). Hey gidi günler hey ! Öyle bir musiki aşığıydı ki, arada bir, “yahu bir konser verin de gelelim” diye haber gönderirdi. Bilgili olduğu kadar, çok efendi ve mütevazi bir arkadaşımızdı. Kaybımız büyük oldu. Hatırasını burada hürmetle anarım.

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Şerif, İçli’nin, aşağıda, verilen, Uşşak, (Aksak), şarkısının, güftesinde, Türk, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ANMA Haberleri
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı 43. Yılını kutluyor…
Necdet Yaşar da uçmağa vardı… Fırat Kızıltuğ
Necdet Levent aramızdan ayrıldı...

Necdet Levent aramızdan ayrıldı...
Hisarlı Ahmet Kültür Sanat Evi Kütahya’da açılıyor…
Dr. Erdoğan Okyay Üzerine… Salih Aydoğan
Besteci Merhum Erdoğan Yıldızel ve bir anekdot…
Tanburi Necdet Yaşar aramızdan ayrıldı…
Diğer Başlıklar

İTÜ TMDK 43.yıl etkinliklerinde duayen yağmuru…
Avrupa'nın en büyük müzik fuarı “Musikmesse“ Frankfurt’ta…
Fırat Kutluk “Müzik ve Politika” 20 yıl sonra yeniden…
Konservatuar öğrencisi çalıştığı bar çıkışı öldürüldü...
Franz Liszt İstanbul'da - 1847 …
Aydın Doğan 2018 Ödüllü Arif Sağ röportajında ilginç tesbitler…
Dinar Bandosu'nun kitabı yayınlandı…
"Üzeyir Hacıbeyli" yadıma düştü bugün... Süleyman Şenel
25.İstanbul Türk Müziği Festivali; 14 konser ve bir sempozyum ile başlıyor…
Bünyamin Aksungur'dan “Altaylardan Balkanlara Türkü Kültürü“ konferansı…
Günün Sözü
Halk kaç türkümü biliyorsa, benim eser sayım odur...
(Neşet Ertaş)

Yazarlar 
Röportajlar
Fırat Kutluk “Müzik ve Politika” 20 yıl sonra yeniden…
Ayhan Sarı: Müzik ve Politika’yı 20 yıl sonra yeniden yayımlama fikri nereden çıktı? Fırat Kutluk: Açıkcası hiç aklımda yoktu. ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,48ms