Bugün - 26 Ekim 2021 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Antalya Altın Nota Beste Yarışması sonuçlandı…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Altın Nota Beste Yarışması’nın kazananları belli oldu. Sözlerini Hüseyin Balkancı’nın yazdığı Cengizhan Sönmez’in bestelediği “Bembeyaz Gel” adlı eser birinciliği elde etti. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği Altın Nota Beste Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu…

YARIŞMA Haberi - 17 Mart 2017 Cuma - 01:49
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Altın Nota Beste Yarışması’nın kazananları belli oldu. Sözlerini Hüseyin Balkancı’nın yazdığı Cengizhan Sönmez’in bestelediği “Bembeyaz Gel” adlı eser birinciliği elde etti.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği Altın Nota Beste Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu…
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yarışmaya katılan 333 eser arasından, sözlerini Hüseyin Balkancı’nın yazdığı Cengizhan Sönmez’in bestelediği “Bembeyaz Gel” adlı yapıt birinci, Refa Ateş’in yazdığı, Şahin Çangal’ın bestelediği “Sen Yoksun Yanımda” ikinci, söz ve bestesi Tahsin Çolak’a ait “Yıllar Var Ki Yüreğimde” üçüncü oldu. Kalan 7 yapıt ise mansiyon ödülü aldı. Birinci 4 bin, ikinci 3 bin 500, üçüncü 3 bin liralık ödülün de sahibi oldu. Kalan 7 yapıt 2’şer bin lira mansiyon ödül verildi.

Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Tarım Orman ve Köyişleri eski Bakanı İlker Tuncay, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik, ünlü bestekar Amir Ateş, sanatçılar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Her sene daha iyiye taşıyacağız”
Türk Sanat Müziği’ne özgün ve nitelikli eserler kazandırarak, yeni bestecilerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Altın Nota Beste Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin ilk ortaya çıkış hikayesini sanatseverlerle paylaştı. Türel, “Biraz geriye sarıp şöyle 2 sene öncesine gittiğimizde çok kıymetli hocamız, üstadımız Turhan Taşan hocamız, Şafak Nur hanım ile birlikte bana bu projeyi anlattıklarında karar vermem için herhalde bir 5 saniye bile geçmedi. Böyle bir projeyi derhal Antalya’da uygulamak istediğimizi ve bununla ilgili ne yapılması gerekiyorsa bununla ilgili elimden gelen her türlü desteği vereceğimi ifade etmiştim. Geçen sene birincisiydi, gelenekselleşecek inşallah. Bu sene ikincisini düzenliyoruz. Bu tip organizasyonların her birisi bir önceki seneden daha iyi olur. Her sene daha iyiye taşıyacağız. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum” diye konuştu.

“En büyük kuvvet kültürdür”
Antalya’da pek çok sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunduklarını ifade eden Başkan Türel, “Büyükşehir Belediyesi, Antalya’ya yeni eserler ve değerler kazandırmak için gece gündüz çalışıyor. Bu yeniliklerden de büyük bir gurur duyuyor. Birçok alanda yatırımlar yapıyor ve eserler ortaya çıkartıyoruz ama en önemli eserleri kültür ve sanat alanında veriyoruz. Kent Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, film ve piyano festivalleri, yine ilk kez şahsıma nasip oldu Şehir Tiyatrolarını kurduk. Bu çalışmalar fevkalade dikkat çekiyor. Tiyatro şenliği, konservatuarımızın çalışmaları, hepsi ayrı ayrı önemli eserler. 4 Mart’ta 810 yıl önce Antalya’nın Türk toprağı olmasını 6 Mart’ta Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nciyılını kutladık. Çünkü vatan sadece toprak değil, o toprağın tarihidir, kültürüdür. Bir millet sadece toprağıyla, nüfusuyla, askeri gücüyle, kuvvetli olamaz. En büyük kuvvet, kültürdür. Bir milletin büyüklüğünün bir göstergesi de şüphesiz ki müziğinin zenginliğidir.”

“Bizim müziğimiz sevgi yeşertir”
“Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden bir tanesi, bence birincisi kendine has müziğidir” diyen Menderes Türel, “Klasik Türk Müziği, Halk Müziği, Model Müzik formları, müzik enstrümanları bu kadar zengin millet az bulunur. Müzik zenginliğimizi tam olarak bilseydik ve iyi değerlendirseydik, Türkiye’nin belki de birçok sıkıntısını daha iyi çözerdik. Ancak müziğimizin zenginliğini, derinliğini yeterince bilmediğimiz için, yeni nesillere de maalesef istediğimiz gibi aktaramıyoruz. Burada çok önemli üstatlar var. Birçok eserleri var, çocukluğumuzdan beri duyduğumuz yüzyıllardan beri dinlenen müzikler var, bestekarlarımız var” dedi.

“Eserler yüzlerce yıl yaşıyor”
Yıllardır gönüllerde yer eden eserleri besteleyen usta isimleri de unutmayan Türel, yarışmanın genç bestekarları yeni eserler üretmek için teşvik ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu müziğe hayat vermiş bestecilerimizin isimlerini yaşatmak için samimiyetle söylüyorum ne yapsak az gelir. Dede Efendi, Itri, Hacı Arif Bey, AlaaddinYavaşca, Bekir Sıtkı Sezgin, İsmail Baha Sürelsan, Münir Nurettin Selçuk, Lemi Atlı, Erol Sayan, Gültekin Çeki, Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Şevki Bey, Şekip Ayhan Özışık, Tanburi Cemil Bey saymakla bitmez. Bu büyük isimler müziğimizi yaşattılar, büyüttüler ve milletin gönlünde yer ettiler. Kaç nesil gönlümüzde yer etmiş şarkılar bunlar. Bu şarkıların bir kısmını ben de kendi kendime elimden geldiği kadar piyanoda icra etmeye çalışıyorum. Bu sayede hem müziğimizin zenginliğini daha iyi anlıyor hem de Türk Sanat Musikisinin ne kadar derinlikli bir müzik olduğunu bizzat yaşıyorum. O eserlerin altına bir düzenleme yapsanız, ne istiyorsanız o melodilerin altında gayet yakışıklı bir şekilde duruyor. İşte o eserlerin en önemli güzelliği burada. Bugün bir haftada unutulan şarkıları duyuyoruz ancak bu eserler onlarca yıl hatta yüzlerce yıl yaşıyor, daha da yaşayacak. Yine de bu eserlerin gelecek nesillere intikal etmesinin giderek zorlaştığını, Klasik Türk Müziğinin üretiminin yavaşladığını da itiraf etmem gerekir ki kabul etmek zorundayız. İşte Altın Nota Beste Yarışması’nın amacı, Türk Sanat Musikisine yeni ve nitelikli eserler kazandırmak, bestekarları yeni eserler
üretmek için teşvik etmek ve Türk müziği repertuarını geliştirmektir.”

“Antalya’yı müziğin de başkenti yapalım”
Bestekar, sanatçı ve sanatseverlere çağrıda bulunan Türel, “Geçen yıl başladığımız yarışmaya bu yıl 333 eserin başvurması, bizim çok doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu projeye ve başarıya katkı yapan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl Türk müziğine büyük emek vermiş ve müzik kültürümüze büyük katkılar sağlamış olan üstatlarımız Ali Şenozan, Mustafa Sağyaşar, Turhan Taşan, Erdinç Çelikkol, Bilge Özgen, Mustafa Coşkun, Aydemir Tuncer, Şafaknur Yalçın, Tülay Arıcı ve Kutlu Payaslı gibi değerli isimlerle hep birlikteyiz. Eserlerinizi yarışmamıza göndererek gönül dostu bestekarlarımıza teşekkür ediyor, onlara da başarılar diliyorum. Bu projeye emeği geçen herkese, kendi ekip arkadaşlarıma, sizlerin adına teşekkür ediyorum. Sizlerden ve arkadaşlarımdan bir rica ile sözlerimi tamamlayacağım. Müzik sahasında geleneğimizi yaşatmak, zenginleştirmek, gelecek nesillere aktarmak için yapabileceğimizin en iyisini yapmak mecburiyetindeyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte gelin hep birlikte Antalya’yı müziğin de başkenti yapalım. Bestecilerimizi anmak için sürekli her bir bestecimiz için bir gece, ayrı bir organizasyon düzenleyelim. Bunları yapmak hem vefa borcumuzdur, hem de mirasımızı korumak mecburiyetidir” dedi.

Ölümsüz eserler seslendirdiler
Törenin sonunda Başkan Türel, dereceye giren bestekarlara ödüllerini takdim etti. Gecede 333 beste arasından finale kalan 10 besteyi, Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı TSM İcra Heyeti solistleri, Şef Aydemir Tuncer yönetiminde seslendirdi. TRT Sunucusu Derya Kaya’nın sunumuyla gerçekleşen ödül töreninde Ünlü TSM Sanatçısı Çiğdem Gürdal Türk Müziği’nin ölümsüz eserlerini seslendirdi.

Çocuklar törene renk kattı
Unutulmaz eserlerin seslendirildiği törende İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı TSM İcra Heyeti koristlerinden 15 yaşındaki SerebralPalsi hastası Mustafa Mehmet Yılmaz, bestesini Amir Ateş’in yapmış olduğu “Ne Şirinsin Ah Ne De Hoş” adlı eseri seslendirdi. Sanatseverlerin ilgisini bir anda üzerine toplayan Yılmaz, uzun süre alkış yağmuruna tutuldu.

 

 

http://www.milliyet.com.tr/altin-nota-da-odul-gecesi-antalya-yerelhaber-1900687/

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Antalya, Büyükşehir, Belediyesi’nin, düzenlediği, Altın, Nota, Beste, Yarışması’,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YARIŞMA Haberleri
28. Mavi Nota Müzik Ödülü Olimbera Voice Korosu’nun…
Telli Çalgılar Yarışması...
Yöresel Van Türküleri Yarışması sonuçlandı…

Yöresel Van Türküleri Yarışması sonuçlandı…
2020 yılı “Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” belgelerini aldı…
Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri belli oldu…
“İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması“na son başvuru: 30 Kasım 2019…
26. Mavi Nota Müzik Ödülü Devlet Sanatçısı Dr. Teoman Önaldı'ya verildi...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Mavi Nota Dergisi 2021 Ödülü Sıtkı Sahil'e verildi...
Tanbur: Bir resim ve İstanbullu bir saz hakkında... Hakan Talu
Hasan Saltık ile müzik endüstrisi üzerine bir söyleşi… Süleyman Fidan[1]
Bâkî “KALAN” bu kubbede, bir hoş sadâ imiş… Fatih Coşkun
İlyas Tetik'in umulmadık vefatı müzik dünyasında üzüntü yarattı...
Erdoğan Okyay… Adnan Atalay
MESAM 2021 seçimini Recep Ergül Grubu kazandı...
MÜZDAK “2021 Popüler Müzik Besteciliği Paneli” Sonuç Raporu…
Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali başlıyor...
Gökmen Özmenteş “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...
Günün Sözü
Yalancı politikacılar ile onların yalancı trollerine karşı toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız var…
()

Yazarlar 
Röportajlar
Hasan Saltık ile müzik endüstrisi üzerine bir söyleşi… Süleyman Fidan[1]
Süleyman FİDAN: Efendim, Neşet Ertaş’la başlayalım. Neşet Ertaş’ın kaç eseri sizde? Sayı alabilir miyim? Hasan SALTIK: On yedi tane ser...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1,70ms