Bugün - Sunday, August 7, 2022
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulasin
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Çevrimiçi MÜZDAK Müzik Çalıştayı 13-14 Şubat’ta...

“İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi” (MÜZDAK/1993) tarafından Şubat 2021 içinde gerçekleştirilecek çevrimiçi çalıştaylardan ilki 13-14 Şubat 2021'de... Program ve konuşmacı katılımcılar şöyle:

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - Wednesday, February 10, 2021 - 19:06
“İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi” (MÜZDAK/1993) tarafından Şubat 2021 içinde gerçekleştirilecek çevrimiçi çalıştaylardan ilki  13-14 Şubat 2021'de... Program ve konuşmacı katılımcılar şöyle:
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

2021/ MÜZİK ÇALIŞTAYI PROGRAMI (1.GÜN)

13 ŞUBAT 2021/ CUMARTESİ/ 13.00-18.30

13.00/ GÖKTAN AY (İSTANBUL), MÜZIK  VE  DEVLET  POLITIKASI” (Yönetici-moderatör)

13.15/ Ferruh Gençer (İstanbul), “Türk müziği ve  yayıncılık”

13.30/ Ahmet  Taşgın (Ankara), “Müzik ve dergi yayıncılığı”

13.45/ Murat Meriç (Çanakkale), “Müzik ve  arşivcilik”

14.00/ Güldeniz Ekmen (İstanbul), “Türk müziği eğitimi ve felsefe”

14.15/ Seyhan Canyakan (Afyon), “Müzik  endüstrisi ve teknoloji”

14.30 ARA…………………………………………………15 DAKİKA

15.00/ Yaşar Taner (İstanbul),  “Türk  Müziği ve teknoloji”

15.15/ Göksel Baktagir (İstanbul),  “Müzikte kalite”

15.30/ Şefik Kahramankaptan (Ankara), “Müzikte eleştirmenlik”

15.45/ Tahir Aydoğdu (Ankara), “Müzik ve ülkemizin uluslar arası tanıtımı”

16.00/  Cafer Vayni (İstanbul), “Müzik ve telif hakları”

16.15/  KAPANIŞ……………………………………………….

 

                                   2021/ MÜZİK ÇALIŞTAYI PROGRAMI (2.GÜN)

14 ŞUBAT 2021/ PAZAR/ 13.00-18.30

 

13.00/ M.Hakan Cevher (İzmir) “Müzik kurumlarında dil ve amaç  birliği”

13.15/ Hikmet Özkahraman  (İstanbul), “Siyasi partiler ve müzik STK’ları”

13.30/ İlksen Kodal (İstanbul),  “THM ve İstanbul İl MEB Müzik Akademisi”

13.45/ Murat Karabulut (Ankara),”MEB okullarında müzik eğitimi”

14.00/ Salih Turhan (İstanbul),  “Pandemi’de müzisyenlik”

14.15/ Mustafa Uslu (İstanbul),  “Türk müziği ve korolar”

14.30/ ARA…………………………………………………15 DAKİKA

14.45/ Vural Yıldırım (İstanbul), “Müzikolojik Çalışmalar ve Yayıncılık” (Yönetici)

15.00/ Vasfi Hatipoğlu (Ankara), “Mesleki Eğitim Kurumları ve  Müzik”

15.15/ Emre Ünal, (Niğde) “Okul Öncesi Eğitim ve Sanat”

15.30/ Şenel Önaldı (İstanbul),  “THM’de; üslup, tavır ve yorum”

15.45/ Hüseyin Yükrük (Van), "Bağlamada Yöresel Tezene Tavırları"

16.00/ Ercan Kılkıl (Muğla), “THM ve Geleneksel Yapı”

16.15/ Erdal Şahin (İstanbul),  “STK’larda müzik yapmak

16.30 KAPANIŞ……………………………………………….


*  *  *

MÜZDAK, 13-14 Şubat 2021 Müzik Çalıştayı Raporu… Göktan Ay

MÜZDAK Tarafından düzenlenen Müzik Çalıştayı 13-14 Şubat 2021 tarihlerinde, yaklaşık 82 katılımcı ve alanında uzman, liyakatlı 20  konuşmacı ile  çevrimiçi olarak yapıldı.

Panelistler; Göktan Ay, Ferruh Gençer, Murat Meriç, Güldeniz Ekmen, Seyhan Canyakan, Yaşar Taner, Şefik Kahramankaptan, Tahir Aydoğdu, Cafer Vayni, M.Hakan Cevher, Hikmet Özkahraman, İlksen Kodal, Murat Karabulut,  Mustafa Uslu,  Vural Yıldırım, Emre Ünal, Şenel Önaldı, Hüseyin Yükrük, Ercan Kılkıl, Erdal Şahin.

Her alanda olduğu gibi, müzik alanında da sorunların giderilmediği, üniversitelere bağlanmanın çözüm getirmediği, MEB ile YÖK arasında ortak bir çalışma olmadığı bir kez daha belirtildi.

Öne çıkan konuları başlıklar altında veriyoruz..

1/  Türk müziği yayıncılığı iyi yürümüyor. Bunun sebebi müzik akademisyenlerinin okumaması ve öğrencilerine tavsiye etmemesi olarak görülüyor. Ayrıca, yayınların fotokopilerinin verilmesi emeklerin boşa harcanmasına ve telif hakkına zarar veriyor.

2/ Türk müziği alanında dergi de yaşamıyor. Dergilere yayın bulmada sıkıntı yaşanıyor. Müzik akademisyenleri, sadece unvan kriterlerine yönelik çalışma yaptıklarından alana destek olmuyorlar.

3/ Öğretmenlerin öğrencilerine kitap tavsiye etmesi yasaklanmış durumda. Daha önceleri nahoş olaylar olunca, kestirme yola gidilmiş ve kesip atılmış. Bu durumda öğrenciye kaynak verilemiyor. MEB tarafından bu duruma  mutlaka bir çözüm bulunmalıdır.

4/  Telif konusu sadece kaset,CD v.b. değil, yayınlarda da geçerli. Ama, akademisyenler buna önem vermiyor. Açılan youtube kanalları şimdilik telifin dışında çalışıyor. Oysa, Devlet telif hakları konusunda birçok kanun çıkarmış. Fakat, Meslek Birlikleri’nin çok olması, sanatçıların bir yere bağlı olmaması bu konuda sorun çıkarıyor.

5/ Arşivcilik çok önemli ve hep şahısların özel merakları ile kurtarılan belge, CD, kaset, kitap v.b. bahsediliyor. Bakanlığın  bu konuda desteği yok, amacı da yok.

5/ İlkokuldan itibaren, çocuklarımızın yeteneklerine göre değerlendirilmesi hala yapılamadı. “Çocuklarımız yeteneksiz gibi” bir çalgı öğretilemiyor. Cumhuriyetimizin kuruluşu sırasında verilen müzik eğitimi, 2021’de maalesef yok!...

6/ Besteler, ritimler, aranjeler birbirinin kopyası olmaya başladı. Canlı müzik en çok gelir getiren mecra, ama salgın nedeniyle 10 aydır bu tür çalışmalar sıfırlanmış durumda.

7/ Müzik Eleştirmeni yetiştiremiyoruz. Oysa, çalgısında çok iyi olamayanlar bu konuya yönlendirilebilir. Konser dinleyicisiz olmaz. Ama, “eleştiriye açık olmak için de           kendine güvenin olması gerekir. Ülkemizde      “olumsuz yazarsan” düşman, “olumlu yazarsan” dost kazanırsın görüşü hala devam ediyor. Bu şekilde müzik te, başka  alanlarda yürümez..

8/ Öğretmenler, kendilerine sunulan müfredatları yetiştirmenin peşinde koşuyor. Programları ile en çok oynana “müzik alanı” Buna bir de “çok sesli müzik-Türk müziği” arasında ki ağırlığı eklemek lazım. Şu andaki programlarda %50-%50 olarak öngörüldü. Eskiden Türk müziği %10’du. Ancak. YÖK’ün, eğitim programını yapma görevini Eğitim Fakültelerine vermesi ile, her Müzik Eğitimi ABD, kendi kadrosuna ve anlayışına göre programları değiştirme, ders koyma hakkına sahip oldu.

9/ Türk müziği tanıtı çok önemli. Kişilik, çalgıya hakimlik, yeterli  yabancı dil bilgisi (birkaç dil), anlatım v.b. çok önemlidir. Çalgısını çok iyi çalıp/eserini çok iyi okuyup, “iki kelime edemeyen” kişilerle tanıtım çok zor. Çoğu sanatçı, Devlet desteği ile değil de, kişisel ilişkileriyle yurtdışına gidebiliyor. Avrupa’da programlar en az 6 ay öncesinden ilan ediliyor, salonlar tahsis ediliyor. Kültür/sanat kurumlarımız var, ama peşine düşmeniz lazım. Onlar sizi takip edip bulmuyorlar. Sanatçı adıyla, ilgisiz/çapsız kişiler yurt dışına konser veriyor. Buna çözüm bulunması gerek…

10/ Terminolojik birlik yok…Konservatuvar isimlerinde birleşemiyoruz…Neden “Devlet” kelimesinin kullanıldığını bilmiyoruz. Bazı üniversiteler sadece “Konservatuvar” kullanıyor. Konservatuvarlar üniversite yönetim kurullarında temsil edilemiyor. Fakülte olması zor mu? Ya da Konservatuvarlara, Yüksekokul değil de “Fakülte statüsü” verilemez mi? Müzik alanında ortak bir platform kurulamıyor…

11/ İstanbul İl MEM İstanbul Müzik Akademileri; öğretmenlerin bilgilerini, yeteneklerini geliştirmek için yoğun çalışıyor. Burada İl Müdürü Levent Yazıcı’nın katkısı görülüyor. Bugüne kadar 7000 öğretmen eğitimden geçti. Bu iyi bir yöntem olarak görülüyor. Özel yeteneği olan öğretmenler, öğretici olarak arkadaşlarına destek oluyorlar.12/ Türk müziğinde “koro” tabiri uluslar arası anlamıyla, tam olarak uygulanamıyor. Seslere göre gruplar oluşturulmuyor. Çocuk koroları çok önemli, eğitim kurumlarımızın eğilmesinde yarar görülüyor.

13/ Özellikle Okul Öncesi Eğitim’de, müzik en yararlı alan. Ama, öğretmenlere yeterli bilgi verilmediği için, çocuklarda gelişemiyor. Bir çalgı öğretilemiyor. Oysa, müzik ve sanat  küçükten itibaren öğretilmelidir.

14/ “Müzikte” yorum, icra, tavır çok önemlidir. Eser, sadece notayla okunmamalı, ona a, çok icra ederek, yorum ve üslup kazandırılmalıdır. Her sanatçı, kendi hocasının/öğreticisinin bir tekrarıdır ve geleneğin yürütücüsüdür. Gelenekle-modern/çağdaşlık arasındaki çizgi, iyi korunmalıdır.

15/ THM’de yöresel tavırlar kaybedilmemeli, öğretim ona göre yapılmalıdır. Aynı diyez ve bemolün, yerleşim yerlerine (yöre) göre farklı koma basılması doğaldır. Bunu iyi bilmeyen kişi o yöreyi doğru seslendiremez. Türkülerin ritim notası yazılmamıştır, her kişi isteğine göre çalmaktadır. TRT notalarındaki yanlış yazımlar da düzeltilmelidir, ancak bu TRT’nin değil, artık Konservatuvarların işi olmalıdır.

16/ STK’larda ve Belediyeler’de müzik hizmeti veren arkadaşlarımız zorluklarla karşılaşıyor. Karşılarına konu ile ilgisi olmayan Kültür Müdürleri çıkıyor. Ve, çok fazla değişiklik oluyor. Belediyeler arasında ortak bir müzik/sanat çizgisi birliği yok.  Program yapmak için mutlaka Belediyeyi kazanan partiden olmak/gözükmek gerekiyor.

17/ Cumhurbaşkanlığı ve Belediye etkinliklerinde, sadece “popüler isimlere” yer veriliyor. Kültür yöneticileri “bu isimleri ben getirdim” diye üstlere gösteri yapıyor. Oysa, ücretlerini Belediye vergilerimizden veriyor.

18/ “Müzikoloji” özel bir alan. Acaba Konservatuvarlarda bir Bölüm mü, yoksa Fen-Edebiyat Fakülteleri Sosyoloji Bölümü gibi mi olmalı? diye hala  tartışılıyor. Oysa, yeri Konservatuvarlardır.

19/ Müzik, sadece bilim mi, sanat mı? tartışması yersizdir. Müzik; hem sanat hem bilimdir. Teori olmadan uygulama, uygulama olmadan teori olmaz. Ki, ikincisi doğal olanıdır.

20/  Müzik, insanları; “doğumdan ölüme kadar etkileyen, onunla birlikte her yaşa göre yanında  yürüyen” bir olgudur. Mesleği ne olursa olsun, kişileri; sosyalleştirir, sakinleştirir, düzenler, programlaştırır, üretken yapar, paylaşıma sevk eder v.b.

Ne mutlu müzikle ilgilenen ve çocuklarını yönlendirenlere!.. (https://www.enpolitik.com/muzdak-13-14-subat-2021-muzik-calistayi-raporu-makale,4720.html)


 MÜZDAK 2021 / “Çalgı Eğitimi Çalıştayı” 27-28 Şubat 2021…

 

“İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi” (MÜZDAK/1993) tarafından (13-14  Şubat 2021) başlatılan “MÜZDAK Çalıştayları” “2021/ Çalgı  Eğitimi Çalıştayı” ile devam ediyor.

 

                             “2021/ Çalgı  Eğitimi Çalıştayı”

                             27 ŞUBAT 2021, CUMARTESİ GÜNÜ PROGRAMI

13.00/ Göktan Ay (İstanbul), Çalgı eğitimi ve Uygulamalar” (Yönetici-Moderatör)

 

13.15/ Uğur Kaya (İstanbul), “THM’de Koro Şefliği”

13.30/ Fahrettin Yarkın (İstanbul), “Ritim Eğitimi”

13.45/ Erdal Erzincan (İstanbul), “Bağlama Eğitimi”

14.00/ Cenk Güray/Emre Düzenli (Ankara), “Bağlama Eğitimi”

14.15/ Erdoğan Eskimez (İstanbul), “Bağlama Eğitimi” 

14.30/ Şendoğan Karadeli (İstanbul), “Bağlama Eğitimi”

14.45…………………………….ARA

15.00/Bilen  Işıktaş  (İstanbul), “Ud Eğitimi” (Yönetici-Moderatör)

15.15/  Mehmet Emin Bitmez (İstanbul), “Ud Eğitimi”

15.30/ Sami Dural (İstanbul), “Ud Eğitimi”

15.45/ Birol Yayla (İstanbul), “Tanbur Eğitimi”

16.00/ Hasan Esen (İstanbul), “Klasik  Kemençe Eğitimi”

16.15/ Lale Akay Umul (İstanbul), “Klasik  Kemençe Eğitimi”

16.30/ Nermin Kaygusuz (İstanbul), “Klasik  Kemençe Eğitimi”

16.45/ KAPANIŞ………………………………………………….

 

28 ŞUBAT 2021 PAZAR  GÜNÜ PROGRAMI

 

Göktan AY (Yönetici-Moderatör)

13.00/ Gülsin Onay (Ankara),Piyano Eğitimi”

13.15/ Sonat Coşkuner (Antalya), “Yaylı Çalgılarda  Doğaçlama”

13.30/ Fatih Dengiz  (İstanbul), “MEB Çalgı Ders Kitapları”

13.45/ Ömer Öcal (İstanbul), “Keman Eğitimi”

14.00/ Ferhat Erdem (Ankara), “Sipsi Eğitimi”

14.15/ Süleyman  Erguner (İstanbul), “Ney  Eğitimi”

14.30/ Ali Tan (İstanbul), “Ney Eğitimi”

14.45/ Ali Tüfekçi (İstanbul), “Ney Eğitimi”

15.00…………………………ARA

Serdar Kastelli(Yönetici-Moderatör)

15.15/ İhsan Özer (İstanbul), “Kanun Eğitimi”

15.30/ Tahir Aydoğdu  (Ankara), “Kanun Eğitimi”

15.45/ Hakan Güngör (İstanbul), “Kanun Eğitimi”

16.00/ Cenk Öztürk (İstanbul), “Çello Eğitimi”

16.15/ Kadir Verim (İstanbul), “Kemane Eğitimi”

16.30/ Serdar Kastelli (İzmir), “Nefesli Çalgılar Eğitimi”

16.45/ Haydar Tanrıverdi (İstanbul), “Kaval Eğitimi”

17.00/ Yaşar Taner (İstanbul), “Mey Eğitimi”

17.15/ KAPANIŞ

 

 

 

 

 

  

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:“İstanbul, Türk, Müziği, Dernek, Vakıfları, Dayanışma, Konseyi”, (MÜZDAK1993), t,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
Gökmen Özmenteş “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...
Çocuk Şarkıları ve Okul Marşları Besteciliği Paneli Raporu…
Prof. Erol Parlak “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...

Prof. Erol Parlak “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...
Ayhan Sarı “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...
Tanbûrî Cemil Bey -online- Sempozyumu 7-9 Mayıs 2021'de...
Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED) Türk Müziği Çalıştayı...
Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi “Salı Söyleşileri“ başlıyor...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Gördüğümüzü mü icrâ ediyoruz ?.. Dr. Fatih Coşkun
Prof.Dr. Gültekin Oransay'ı 32 yıl önce bugün 59 yaşında kaybetmiştik... Ayhan Sarı
Mavi Nota Dergisi 2021 Ödülü Sıtkı Sahil'e verildi...
Tanbur: Bir resim ve İstanbullu bir saz hakkında... Hakan Talu
Hasan Saltık ile müzik endüstrisi üzerine bir söyleşi… Süleyman Fidan[1]
Bâkî “KALAN” bu kubbede, bir hoş sadâ imiş… Fatih Coşkun
İlyas Tetik'in umulmadık vefatı müzik dünyasında üzüntü yarattı...
Erdoğan Okyay… Adnan Atalay
MESAM 2021 seçimini Recep Ergül Grubu kazandı...
MÜZDAK “2021 Popüler Müzik Besteciliği Paneli” Sonuç Raporu…
Günün Sözü
Birbirimize birkaç adım mesafelerdeyiz aslında, ama aramızda kilometrelerce gurur var...
(Cemal Süreyya)
Yazarlar 
Röportajlar
Hasan Saltık ile müzik endüstrisi üzerine bir söyleşi… Süleyman Fidan[1]
Süleyman FİDAN: Efendim, Neşet Ertaş’la başlayalım. Neşet Ertaş’ın kaç eseri sizde? Sayı alabilir miyim? Hasan SALTIK: On yedi tane ser...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritasi
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynagi
Hakkimizda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm haklari sakli tutulmaktadir.
Bu sitede yayinlanan tüm resim, materyal ve içerigin telif haklari tarafimizca sakli olup izinsiz alinip kullanilamaz.
0.27ms