Bugün - Monday, June 17, 2024
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulasin
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Mavi Nota Dergisi 2021 Ödülü Sıtkı Sahil'e verildi...

29 yıldır düzenli olarak verilen ve halen ülkemizin en uzun soluklu yaşayan tek müzik ödülü olan ve sanat alanının önemli bir dalı olan müziğin ülkemizdeki konumunu ve gidişini nesnel bir biçimde ortaya koymak ve bu konudaki gerçekleri belgelemek, müziğe emeği geçen kişilerin, sanatçıların, toplulukların emeğini öne çıkarmak ve değerlendirmek amacıyla Mavi Nota e-Müzik Gazetesi tarafından yılda bir kez verilen Mavi Nota Müzik Ödülü 29. kez sahibiyle buluştu.

YARIŞMA Haberi - Thursday, October 14, 2021 - 17:28
29 yıldır düzenli olarak verilen ve halen ülkemizin en uzun soluklu yaşayan tek müzik ödülü olan ve sanat alanının önemli bir dalı olan müziğin ülkemizdeki konumunu ve gidişini nesnel bir biçimde ortaya koymak ve bu konudaki gerçekleri belgelemek, müziğe emeği geçen kişilerin, sanatçıların, toplulukların emeğini öne çıkarmak ve değerlendirmek amacıyla Mavi Nota e-Müzik Gazetesi tarafından yılda bir kez verilen Mavi Nota Müzik Ödülü 29. kez sahibiyle buluştu.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Mavi Nota 2021 yılı “Müzik Başarı Ödülü” 1975 yılından bu yana yaptığı müzik çalışmaları ve 1981 yılında kurmuş olduğu Balıkesir Türk Müziği Korosu ile tüm konserlerinde ciddi bir müzikalite ortaya koyarak 40 yıldır nitelik ve nicelik açısından Geleneksel Türk Müziğine kazandırdıkları göz önünde bulundurularak ve ayrıca besteleriyle geleneksel müziğe yüksek zevk ve anlayışla eserler kazandıran Balıkesir Türk Müziği Korosu Şefi, Besteci-Şef Sıtkı Sahil’e verildi.

Ödül Prof. Dr. Abdullah Akat, Soprano Ebru Förster, Mezzo Soprano Ebru Kaptan, Piyano eğitmeni ve piyanist Ilgın Salman, Piyanist Solist Sanatçı Yeşim Gökalp ve gazetenin kurucu imtiyaz sahibi Müfit Semih Baylan’dan oluşan seçici kurul tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda oybirliği ile belirlenmiş.

Sıtkı Sahil kimdir?

Sıtkı Sahil 24 Ağustos 1955 yılında Erzurum’da doğdu. Babasının tayinleri nedeniyle ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Erzurum, Adapazarı ve Erzincan’da yaptı. 1972 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı bir sınavı kazanarak mesleki eğitim aldı.

Müzik yaşamına önce Türk Halk müziğini tercih ederek başlasa da Türk Sanat Müziğine yönelerek çalışmalarını bu yolda gerçekleştirdi. Erzurum Halk Eğitim Merkezi’nde ve Erzurum Halk Oyunları Halk türküleri Turizm Derneği’nde gerçekleştirilen çalışmalara katıldı. Burada Ahmet Zeki Erdal ve Hüseyin Erbay’dan yararlandı. Bu çalışmalarla kendini yetiştirerek 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu’nda akitli ses sanatçılı olarak görev yapmaya

başladı. Bunun yanı sıra TRT’de üç yıl kadar nazariyat ve repertuar dersleri alarak dönemin önemli şeflerinden ve hocalarından olan Kıyasettin Temelli’den de yararlandı. 1981 yılında Balıkesir’e tayinen gelene dek TRT’deki görevi devam etti.

Balıkesir’e tayinen geldikten sonra sanat çalışmalarını askeri bir kurumda devam ettirdi. Bu yıl 40. yılını kutlayan Balıkesir Türk Müziği Korosu’nun temeli bu şekilde atılmış oldu.

Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi’de öğretmen adaylarını müzik dersleri verdi. Daha sonra Balıkesir’deki orta dereceli bazı okullarda derslerine devam ederek bu okullardaki başarılı kişileri kurmuş olduğu Balıkesir Türk Müziği Korosu etrafında topladı.

Başarı adına eğitim ve öğretim müfredatından hiç taviz vermeyen Sıtkı Sahil, 40 yıldır Balıkesir’de bir güzide koroyu ayakta tutmayı başarmıştır.

Yılda ortalama altı ya da sekiz konser veren Balıkesir Türk Müziği Korosu’ndan ülkemize çok sayıda yıldız niteliğinde sanatçı yetiştiren Sıtkı Sahil’in gerçekleştirdiği bir başka faaliyette Balıkesir Türk Müziği Sempozyumlarıdır. 1997, 2017 ve 2019 yıllarında üç kez gerçekleştirilen ve ülkemizin birçok değerli müzik adamının katıldığı Balıkesir Türk Müziği Sempozyumları’nın basılı yayınları da yayınlanarak ülkemizin müzik yaşamına katkıda bulunması önemlidir.

Aynı zamanda bir besteci olarak Türk Sanat Müziğine müzikalitesi yüksek nitelikli besteler kazandıran Sıtkı Sahil, “… her şiiri bestelemiyorum, çoğunlukla yakın arkadaşım olan Dr. Hüseyin Balkancı’nın şiirlerini besteledim” demiştir. Bestekâr olarak da adını Türk müziğine yazdıran Sıtkı Sahil’in birçok makamda 600 kadar bestesi bulunmaktadır.

“Işığım” diye hitap ettiği eşi Yasemin Sahil ile 1981 yılında evlenmiştir.

Derya, Buğra Sercan ve Mert Sahil’in babası, Ali Ege’nin dedesidir.

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:29, yıldır, düzenli, olarak, verilen, halen, ülkemizin, uzun, soluklu, yaşayan, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YARIŞMA Haberleri
28. Mavi Nota Müzik Ödülü Olimbera Voice Korosu’nun…
Telli Çalgılar Yarışması...
Yöresel Van Türküleri Yarışması sonuçlandı…

Yöresel Van Türküleri Yarışması sonuçlandı…
2020 yılı “Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” belgelerini aldı…
Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri belli oldu…
“İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması“na son başvuru: 30 Kasım 2019…
26. Mavi Nota Müzik Ödülü Devlet Sanatçısı Dr. Teoman Önaldı'ya verildi...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Ferit Tan (1906-1991)... Cemil Altınbilek
Türk Musikisi Federasyonu’nda yeni yönetim göreve başladı…
Serhanende Nurettin Çelik... Bülent Aksoy
Datça Türk Müziği Günleri'ne müracaatlar başladı...
Münih LMU Müzikoloji Enstitüsü’nde "Gültekin Oransay" rafı... Nesrin Kalyoncu
Fırat Kutluk “Neden Müzik Dinleriz?“...
Balıkesir Türk Musikisi Sempozyumu (2022) ...
Gördüğümüzü mü icrâ ediyoruz ?.. Dr. Fatih Coşkun
Prof.Dr. Gültekin Oransay'ı 32 yıl önce bugün 59 yaşında kaybetmiştik... Ayhan Sarı
Mavi Nota Dergisi 2021 Ödülü Sıtkı Sahil'e verildi...
Günün Sözü
Çocuklarınıza mutlaka müzik ve matematik öğretiniz...
(Eflatun)
Yazarlar 
Röportajlar
Fırat Kutluk “Neden Müzik Dinleriz?“...
Ayhan Sarı - Kitabın adından başlayalım mı?  Buna bağlı olarak da kitabın sonunda müziği neden dinlediğimizin yanıtını veriyor musun? Fırat Kutluk - ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritasi
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynagi
Hakkimizda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm haklari sakli tutulmaktadir.
Bu sitede yayinlanan tüm resim, materyal ve içerigin telif haklari tarafimizca sakli olup izinsiz alinip kullanilamaz.
0.22ms
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry|wholesale jerseys