Bugün - 19 Temmuz 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Yazar Detayları

M. Hakan Cevher

M. Hakan Cevher - 1000 el, 1 sanat…

1000 el, 1 sanat…
Yazı Tarihi: 19 Mayıs 2016 Perşembe

Çoğu  zaman geleneksel Türk musikimizin ücretsiz olarak sergilendiği dikkatinizden kaçmamıştır. Amaç bellidir; musikimizi daha fazla dinleyici ile buluşturmak, yaymak, genç nesli bu güzelliklerle tanıştırmak. Ne kadar da temiz kalpli ve artniyetsiz bir yaklaşım değil mi? Piyasa azınlık müzisyenlerin kazanç alanıydı. Para onlara verilirdi. Çalmak da onlara mahsus görülürdü. Bu tür işleri azınlıklar üstlenmişlerdi.

Mevlevîhâneler de musikinin gerçek mekânları olarak asla bir maddi menfaat gayesi taşımazdı. Bugün bize intikal eden her ne kadar devasa eser varsa, neredeyse tümünde bu mekânın müntesiplerinin imzasının olduğu herkesce malumdur. Uzun soluklu eserler bu mahfillerde yeşermiştir.

Halkın kolayca anlayabileceği, zahmetsiz, tüketime hizmet edecek derecede özensiz ve alkol mezelerinin arkadaşı sayılabilecek çok sayıda küçük soluklu eserin gayesini anlamak için çok zeki olmaya gerek yok.

Gerçekten de uzun soluklu ve sanatlı eserlerin tüketimi konusunda ciddi bir birikimin gerekliliği kaçınılmaz. Bu meziyet herkesin kolayca ulaşabileceği bir menzil değil. Bu yolda kolaya teslim olarak, sanat icra ettiğini ifade edip, çoğunluğa şarkı söylemeyi başarı addetmek insafsızca olsa da, hedefine ulaşması bakımında başarılıdır elbette.

Gerçekten sanat icra ettikleri halde, az sayıda dinleyiciyle karşılaşan icracıların yakınmaları ve hayal kırıklıkları neticesi “maalesef” demeleri ne yaman çelişki değil mi? Sevinmeleri gerekmez mi? Çoğunluk “popüler” (fr. populaire: Halk, halka ait) olanı sever. Sanatın üst katmanlarında çoğunluğun sığacağı kadar boş alan yoktur. O halde, sanat mahfilleri çok koltuklu olamaz. Koltuk sayısının artması popülerleşmesi demek olacağı için, sanat kendini tekrar daha az koltuklu salonlara almanın planlarını yapacaktır. Bu ezelden beri böyledir ve böyle olmaya da devam edecektir.

Bugün ülkemizde faaliyet gösteren pekçok amatör koronun şefinden, her konser sonrası şu sözleri ya da aynı mana ihtiva eden benzerlerini duyarsınız: “Salonda oturacak yer yoktu, uzun uzun alkışlandık, nefis bir konser oldu”. Doğrudur. Koronuz elli kişiden oluşuyorsa, koristlerin onar tane yakını konsere iştirak etse –ki bazen daha fazlası gelir- elbette yer kalmaz. Hatra binaen çoğunluk oluşuverir. Tabii ki, 500 kişi de 1000 el eder. Alkıştan salon yıkılır elbette.

Tıpkı, şimdi “popüler” olan ve 5000 kişilik anfi veya kapalı spor salonlarında icra edilen Mevlevî âyînlerinin, halkın büyük bir yüzdesinin, sadece, semâzenlerin bu kadar süre dönüp düşmemelerini şaşkınlıkla anlatmalarından başka tesir bırakmaması gibi...

Sanat, “çoğullukla” ters istikamette yol alır, tekildir. Sanat icracıları  az sayıda dinleyiciden yakınıyorsa; yaptığı icradan endişe duymalı, hedeflerini ve yerini tekrar gözden geçirmelidir.

Sözlerimiz, halkın sanattan anlamadığı sonucunu çıkarmasın; pek çok sanatçı o halkın tam kalbinden doğmuştur, kitleleri arkasında bırakarak. Herkesin sanatla uğraşmak mecburiyeti olmadığını, her küçük soluklu eserin sanatsız veya uzun soluklu eserin sanatlı olamayacağını da buna eklemek gerekir elbette. 

 
İletişim E-Posta: hakan.cevher11@gmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

1000 el, 1 sanat…
Bizde, Koro Disiplini...
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda...
Şâir, Yazar, Eğitimci, Besteci ve Politikacı: Rüştü Şardağ
Fahriye Hanım ve Zeki Bey...
Sanata üniforma giydirilemez...
Geleneğin farkına varmak…
Bravo çocuklarımıza...
Armut yemekten korkmayın, elmanın tadını unuturum endişesiyle...
Çalgı bir ömür...
Diğer Yazarlar

Seyyal Saraç “Piyano Çalıyorum”kitabı üzerine…
“Üzeyir Hacıbeyli“ yâdıma düştü bugün...
İçimden geldi, yazmak istedim…
Koro sendromu…
Arif Sağ 2018 Röportajından seçmeler…
III. Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali’nin ardından...
Nihat Doğu'nun Ardından...
Müzikoloji ve yeni Türkiye...
Zeki Müren’in, Şekip Memduh Bey’in "Gönlümle oturdum da" şarkısını okuyuşu üzerine...
Günün Sözü
Gerçek müziğin farkına varan ve onun ardındaki sırrı çözebilenler, bütün evren ile aynı frekansı titreşir ve her şeyle anlaşıp konuşabilirler.
(Sufi İnayet Han 1882-1927)

Yazarlar 
Röportajlar
Frankfurt Musicmesse'de Hohner ve Stephan Wieland ile röportaj…
Frankfurt Müzik Fuarı'nda fabrikası Almanya Trossingen'de bulunan Hohner akordion ve ağız mızıkası  firmasının satış müdürü Stephan Wie...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms