Bugün - 23 Şubat 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Haber Detayları

“Necati Giray 60. Sanat Yılı Onur Konseri” İTÜ TMDK'da…

Viyolonsel sanatçısı, besteci ve öğretim üyesi Doç. Necati Giray (d.1933) 60. Sanat Yılı İTÜ TMDK’da gerçekleştirilecek Onur Konseri’yle kutlanıyor. Geleneksel Türk müziği çalgıları için çoksesli yapıtlarıyla da tanınan Necati Giray, bu türlü eserleri seslendirmesiyle bilinen (1982- C.Orhon ve M.Torun ile birlikte) “Çoksesli Türk Müziği Üçlüsü”nün de kurucusu. Bestecimizin yapıtlarının izleyiciyle buluşacağı “Necati Giray 60. Sanat Yılı Onur Konseri” İstanbul Maçka'da bulunan İTÜ TMDK BİSED Konser Salonunda, 11 Mayıs 2017 Perşembe günü - saat 17.00’de...

KONSER Haberi - 8 Mayıs 2017 Pazartesi - 21:15
Viyolonsel sanatçısı, besteci ve öğretim üyesi Doç. Necati Giray (d.1933) 60. Sanat Yılı İTÜ TMDK’da gerçekleştirilecek Onur Konseri’yle kutlanıyor. Geleneksel Türk müziği çalgıları için çoksesli yapıtlarıyla da tanınan Necati Giray, bu türlü eserleri seslendirmesiyle bilinen (1982- C.Orhon ve M.Torun ile birlikte) “Çoksesli Türk Müziği Üçlüsü”nün de kurucusu. Bestecimizin yapıtlarının izleyiciyle buluşacağı “Necati Giray 60. Sanat Yılı Onur Konseri” İstanbul Maçka'da bulunan İTÜ TMDK BİSED Konser Salonunda, 11 Mayıs 2017 Perşembe günü - saat 17.00’de...
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İzleyiciler konserde bestecinin iki yeni yapıtının ilk seslendirilişini izleme imkanını bulacak.

Doçent  Necati GİRAY

1933 yılında İstanbul'da doğdu. 1955 yılında İst Belediye Konservatuarı Yatılı Bölümünden ve 1974 yılında da İst Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünden mezun oldu. Hadiye Ötügen, Sezai Asal, Feyha Talay ve Reşit Erzin ile Viyolonsel, Rasit Abed ile Armoni ve Kontrpuan, Ferdi Statzer ile Müzik Şekilleri Ekrem Zeki Ün ile Orkestra Eğitimi çalıştı. Sanat hayatına 1955 yılında girdiği İst Şehir Orkestrasında başladı ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İst Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İst Radyo Senfoni Orkestrası, Salon Orkestrası ve Oda Orkestrasında çalıştı.
1972 yılında kurulan İst Devlet Senfoni Orkestrasında Viyolonsel Grup Şef Yardımcısı daha sonra grup şefi olarak çalıştı. 1986 Yılında İDSO'nin müdürlüğünü yapmış, yurt İçi ve yurt dışında radyo ve televizyon yayınlarına katilmiş, 55 yılı kapsayan bir süre içinde dünyaca ünlü orkestra şefleri ve solistleri ile sayısız konserler vermiştir.

1976 Yılında kurulan Türk Musikisi Devlet Konservatuarında görev alarak bugüne kadar, Viyolonsel ve Müzik Tarihi dersleri vermiş ve yüzlerce öğrenci yetiştirmiştir. Ayrıca, Türk Müziği Çok Sesli Çalışmaları yaparak, Nihavend İkileme, Nihavend Üçleme ve bu eserin yaylı sazlar orkestrası için düzenlemesi (İDSO ve İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirilmiştir), iki ve üç sesli Ağıt; üç sesli Oyun Havası, iki ve üç sesli Buselik Mehter ( Kantemiroğlu Külliyatından Sevk' Beyin "Nedendir Bu Dilizarin" isimli şarkisinin beş sesli uygulaması, Mustafa Çavuş'un Dök Zülfünü Meydana Gel isimli eserinin beş sesli uygulaması, Gitar İçin Bir Şarki gibi eğitime yönelik çalışmalar yapmıştır.

1982 yılında Cüneyd Orhon (Kemence), Mutlu Torun (Ud), Necati Giray( Violonsel), Çok Sesli Türk Müziği Üçlüsü' nu kurarak 10. İst Müzik Festivali dâhil olmak üzere birçok konser vermişlerdir. Bu konserlerin bir kısmı İsviçre ve Fransız radyolarında yayınlanmış olup, Ağıt ve Nihavend isimli besteleri Avusturya, Azerbaycan, Amerika, Romanya, Almanya, Polonya, İzmir ve Adana'da seslendirilmiştir.

Necati Giray, kendi yaptığı enstrümanlarla, çocuklan olan Ayşegül Giray (Keman), Dr. Selim Giray (Keman) ve Necati Giray (Viyolonsel) triosu olarak, kendi bestelerini Amerika'da verdikleri bir konserde seslendirmiş ve böylelikle bir İlla de gerçekleştirmiştir.

2005 Yılında Mîssouri Southern State College Department Of Music ve yine aynı üniversitenin Suzuki Akademisinde öğretim üyesi olarak Viyolonsel dersleri vermiştir. Bu sure içinde Southeast Kansas Symphony Orkestrası ve Pfttsburg State Symphony Orkestrasında Viyolonsel grup şefi olarak konserlere katilmiş, Pittsburg Mozart Triosunda viyolonselist olarak konser vermiş ve Heartland Opera Theatre Orkestrasinda Mozart'ın The Magic Flüte operasında da yine viyolonsel grup şefi olarak görev almıştır.

1976 yılında 11. Uluslararası Türkoloji Kongresi ve 1988 yılında da 16. Uluslararası İst Festivali program içinde Türk Müziğinde Çağdaş Eğitim, Çağdaş İcra ve Türk Müziğinde Çağdaş Seviyeye ve Çok Sesliliğe Yaklaşım başlıklı bildiriler sunmuştur.

Uluslararası Besteciler Birliği SACEM (Fransa) ve MESAM (Türkiye) üyesidir.

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Viyolonsel, sanatçısı, besteci, öğretim, üyesi, Doç, Necati, Giray, (d1933), 60, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Dimitrios Melih Ergen()
Seneler evvel Istanbul Radyosunda beraber bulundugumuz Hocamiz,kendisine laik olan yukaridaki yazilanlari okuyan her insan zannedersem yazabilecegi tek sey Necati Giray hocam tebriklerimizi kabul edin lutfen,Allahtan uzun omurler dilerim.
Gönderilen Tarih - 9 Mayıs 2017 Salı (23:18)  
Halil İbrahim Muslu()
Biricik Necati Giray ağabeyimin 60.sanat yılını tüm kalbimle kutluyorum. Nice sağlıklı başarılı kutlamalara diyorum ve bu renkli hayatınızın sağlık içinde devam etmesini diliyorum. Aynı gün konserim olması nedeniyle gelemeyeceğim için çok üzgünüm sonsuz sevgi ve saygılar. İbrahim Muslu-Filmso
Gönderilen Tarih - 8 Mayıs 2017 Pazartesi (22:00)  
Sezen Özol()
Necati Giray 1969 yılından beri arkadaşımdır, dostumdur ve arkadaşım olduğu için gerçekten mutlu olduğum sevgi dolu, her zaman iyiniyetli her zaman sevgi dolu bir insandır. Onun adına tek kelime ile mutlu oldum.
Gönderilen Tarih - 8 Mayıs 2017 Pazartesi (20:27)  

Diğer KONSER Haberleri
Ayangil Eşliksiz Korosu konseri Yeldeğirmeni Sanat'da...
Tahir Aydoğdu’dan “Avetisyan - Kanun Konçertosu”…
Viyana’da Ferid Alnar eserleri konseri …

Viyana’da Ferid Alnar eserleri konseri …
Kazakistan Karaganda Senfoni Orkestrası konserleri...
İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu 30. Kuruluş Yıldönümü Konseri…
Modal Jazz Quartet: Geleneksel Türk müziğinin caz hali…
Cihat Aşkın, Mehru Ensari ve Teyfik Rodos Brezilya'da…
Diğer Başlıklar

Blok flütü bırakıp dilli kavala geçtiler…
Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği-2018 ön başvurular başladı…
1500 yıllık Hun-Türk çalgısı… Doç. Dr. Abdulvahap Kara
İTÜ TMDK “Müzikte Algı Sempozyumu“na çağrı…
Esnaf, Müzik Meslek Birlikleri’ne istedikleri parayı vermek istemiyor…
Transistörlü radyodan internet radyosuna ve sonrası…
Orhan Gencebay ile Telif Hakları söyleşisi…
Fuat Güner: "Ortada eser yoksa ne yorumcu var, ne de yapımcı…"
Girift, Süleyman Erguner ile yeniden canlanıyor...
Orhan Gencebay MESAM Başkanlığı görevinden istifa etti…
Günün Sözü
UFO, Altın Çağ, köylüye klasik müzik sevdirmek, müzik ile tedavi etmek vs gibi konuların savunucuları eğer gerçekten gelişselerdi, 21.yy'da mesleklerini ve söylemlerini hala yürütüyor olamazlardı…
()

Yazarlar 
Röportajlar
Orhan Gencebay ile Telif Hakları söyleşisi…
Türkiye’de telif bilincinin yerleşmesi konusunda önemli adımlar atan MESAM’ın 30 yılında ve MESAM öncesindeki telif sorunlarını Ocak ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,33ms