Bugün - 23 Şubat 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Haber Detayları

Konferans Turizmi… Dr. Yavuz Eryılmaz

Yıllardır paralı sempozyum ve kongrelerin müzikbilim alanına yarar değil, zarar verdiğini dilimiz döndüğünce yazıp duruyoruz. Bizim meslek toplantılarının mühendislik, tıp vs gibi, katılımcıların oralarda öğrendikleri yeni bilgileri müşterilerine satıp daha çok para kazanmasına olanak veren bir yapıda olmadığını, dolayısıyla bu sempozyum kongre vs toplantılara sadece akademik titr çıkarı/hevesi olan akademisyenlerin katıldığını dile getiriyoruz… Meğer aynı durum tıp alanında da görülmeye başlanmış. iç hastalıkları uzmanı Dr. Yavuz Eryılmaz' ın, Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın somut, objektif bir yapıda kurduğu, aydınlatıcı yazılarıyla topluma faydalı olarak gördüğümüz web sitesi www.ahmetrasimkucukusta.com'da yayınladığı "Konferans Turizmi" başlıklı yazısı bu açıdan bize oldukça anlamlı geldi. Paralı kongre ve sempozyumları savunanların da okuyacağını ümid ediyoruz…

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - 15 Haziran 2017 Perşembe - 01:18
Yıllardır paralı sempozyum ve kongrelerin müzikbilim alanına yarar değil, zarar verdiğini dilimiz döndüğünce yazıp duruyoruz. Bizim meslek toplantılarının mühendislik, tıp vs gibi, katılımcıların oralarda öğrendikleri yeni bilgileri müşterilerine satıp daha çok para kazanmasına olanak veren bir yapıda olmadığını, dolayısıyla bu sempozyum kongre vs toplantılara sadece akademik titr çıkarı/hevesi olan akademisyenlerin katıldığını dile getiriyoruz… Meğer aynı durum tıp alanında  da görülmeye başlanmış. iç hastalıkları uzmanı Dr. Yavuz Eryılmaz' ın, Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın somut, objektif bir yapıda kurduğu, aydınlatıcı yazılarıyla topluma faydalı olarak gördüğümüz web sitesi www.ahmetrasimkucukusta.com'da yayınladığı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Konferans Turizmi… Dr. Yavuz Eryılmaz

"Uzun zamandır bırak kitap okumayı, kendi kurmuş olduğum Anadolu Dahiliye toplantılarına bile gitmiyorum. Kerameti kendinden menkul bazı büyük  bilim adamlarını(!) dinledikçe çok sevdiğim mesleğimden iyice soğudum..

Bu oluşumu kurmaktaki asıl maksadım, bu tür konferanslarda hep ayni kişilerin çıkıp bir şeyler anlatmasına engel olup, gençlere yer açmaktı.. Konuşmacılar Anadolu yakasındaki eğitim hastanelerinin son sene asistanları veya yeni uzman olmuş kişilerinden seçiliyordu. Konuşmanın oturum başkanı seçilen eğitim kurumunun şefi veye ana bilim dalı başkanı oluyordu.

Konferanslardaki ağırlık bilimsellikten çok konferans turizmine doğru kaydığından bu oluşumun süregelmesinde yarar görmedim. Konferansı turistik otelde yaptığımızda salon hıncahınç doluyordu ama, otel toplantısını destekleyenlerden salon fiyatları pahalı diye reaksiyonlar gelmeye başladı.

Bunun üzerine Siyami Ersek Hastanesinin konferans salonunu kullanmaya başladık başlamasına ama katılımcılar gittikçe azalmaya başladı ve son toplantımızda sadece dört kişi gelmişti. Sonuçta bu işe nokta konuldu.

Bu tür toplantıların bilimsel boyutu yanında, büyük bir ekonomik boyutu da vardır. O toplantıya katılımcı getiren firma bu toplantıya çok büyük bir bütçe ayırıyor. Toplantıyı düzenleyen kuruluş ise, konuşmacılara konuşmacının popülaritisine göre konuşma hakkı ödüyor.

Toplantıya katılanların pek çoğu konferansı dinlemek yerine, ya denize gidip güneşlenirler ya da alışverişe giderler. Yani konferans turizmi.

Bu davranış hemen hemen dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı aynidir. Hele hele Amerika’da işler daha da uzmanca yapılır. Örneğin Amerika’nın belli başlı konferans merkezleri vardır ve o şehrin belediye başkanı benim şehrimde konferans yapılsın diye konferansı düzenleyen kuruluşa teklifler götürür. Düşünün bir AHA veya ACC konferansına minimum 50000 kişi katılır. Katılımcıların az bir kısmı dinlemeye giderlerse de gerisi alışverişe, restoranlara giderler. Bu da o yörenin ekonomisini oldukça canlandırır.

Ama, aşağıda adresini vereceğim güncelleme konferansı bu işi son derecede ciddi olarak yapar. Ben bu konferansa 1991 yılından beri katılırdım. Orada yaşadığım ve ömür boyunca da bir göremeyeceğim bir olaya 1995 yılında şahit olmuştum. O toplantıya katılanlardan başka da kimsenin böyle bir duruma şahit olabileceklerini hiç sanmıyorum.

Birinci konuşmacı C.Furberg bir ilacı yerin dibine soktu, ikinci konuşmacı F.Messerli ilacı destekledi. Tam konuşma bittiğinde bir salon görevlisi  oturum başkanının yanına giderek bir kağıt uzattı. Başkan o kağıttaki yazıyı  önce Almanca olarak bize okudu ve tercüme etti.

Yazı, İsviçre Federal Mahkemesinden geliyor ve ilacı üreten firma mahkeme kararı ile oturumu durdurup kendi avukatlarını konuşturttu. Avukat kürsüye çıktığından yaklaşık 800-900 kişilik salon, salon görevlileri ve firma yetkilileri dışında tamamen boşaldı. Avukat konuşmasını bitirince bir salon görevlisi bizlere haber verdi ve tekrar salona girdik. İşte konferans ciddiyeti böyle olur ve bir daha da kimsenin böyle bir olayı yaşayacağını tahmin etmiyorum.

Özellikle bizde; bildiğimiz hep ayni bilgiler, konular sanki yeni bir şeymiş gibi terennüm edilip duruluyor. Zaten hipertansiyon gibi konularda duvara toslanmış olup, adeta deniz bitti diyemeyip ikili üçlü kombinasyonlardan medet umuluyor. Bunun ötesinde bir de işin içine bir de siyaset karıştı mı işler iyice karman çorman oluyor.

Bunlar bitecek gibi değil.

Yazının bundan sonrası tıp alanının spesifik terminolojisine girdiği için yönlendirme yapmakla yetiniyoruz.

. . .

Yazının tümü için bkz:

http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/06/14/misafir-yazar/konferans-turizmi/ 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Yıllardır, paralı, sempozyum, kongrelerin, müzikbilim, alanına, yarar, değil, za,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
‘Müzikte Stratejik Yaklaşımlar’ Uluslararası Sempozyumu’na çağrı…
IX. Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun 2018 teması “Müzik teorileri”…
Yalçın Tura'ya saygı gecesi Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde...

Yalçın Tura'ya saygı gecesi Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde...
Hüseyin Saadettin Arel Sempozyumu’nun Ardından… Prof. Dr. Gözde Çolakoğlu Sarı
Hüseyin Sadettin Arel Sempozyumu İ.Ü Türkiyat Enstitüsü'nde…
Dar-ül Elhan Sempozyumu Topkapı Sarayı’nda…
Divane ve Metal Profil Saplı Bağlama mucidi ile söyleşi İTÜ TMDK’da…
Diğer Başlıklar

Blok flütü bırakıp dilli kavala geçtiler…
Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği-2018 ön başvurular başladı…
1500 yıllık Hun-Türk çalgısı… Doç. Dr. Abdulvahap Kara
İTÜ TMDK “Müzikte Algı Sempozyumu“na çağrı…
Esnaf, Müzik Meslek Birlikleri’ne istedikleri parayı vermek istemiyor…
Transistörlü radyodan internet radyosuna ve sonrası…
Orhan Gencebay ile Telif Hakları söyleşisi…
Fuat Güner: "Ortada eser yoksa ne yorumcu var, ne de yapımcı…"
Girift, Süleyman Erguner ile yeniden canlanıyor...
Orhan Gencebay MESAM Başkanlığı görevinden istifa etti…
Günün Sözü
Kime verir isen ederinden fazla değer; gün gelir o kişi muhakkak senin başını öne eğer…
()

Yazarlar 
Röportajlar
Orhan Gencebay ile Telif Hakları söyleşisi…
Türkiye’de telif bilincinin yerleşmesi konusunda önemli adımlar atan MESAM’ın 30 yılında ve MESAM öncesindeki telif sorunlarını Ocak ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms