Bugün - 23 Ocak 2018 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 28°C
Haber Detayları

Mehmet Tez: “Yapay zeka müziği nasıl değiştirecek?..”

Son dönem yapay zeka aşağı yapay zeka yukarı. Hayatımız nasıl değişecek ve yapay zeka bizi nasıl “mahvedebilir” onu okuyoruz. Mahvedebilir diyorum çünkü yapay zekayla ilgili olumludan çok olumsuz makaleye rastlanıyor. Hayatımızı kolaylaştıracak, dünyayı daha güzel bir yer yapacak diyenlerin sayısı, sonumuzu getirecek diyen ve türlü felaket senaryosu üretenlerden az .

YENİ Haberi - 5 Kasım 2017 Pazar - 23:59
Son dönem yapay zeka aşağı yapay zeka yukarı. Hayatımız nasıl değişecek ve yapay zeka bizi nasıl “mahvedebilir” onu okuyoruz. Mahvedebilir diyorum çünkü yapay zekayla ilgili olumludan çok olumsuz makaleye rastlanıyor. Hayatımızı kolaylaştıracak, dünyayı daha güzel bir yer yapacak diyenlerin sayısı, sonumuzu getirecek diyen ve türlü felaket senaryosu üretenlerden az .
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yapay zeka kullanımına dair pek çok makale havada uçuşuyor. Benim merak ettiğimse müzik odaklı işlerde yapay zekanın dünyayı, en azından müzik dünyamızı nasıl değiştirebileceği.

Şu bir gerçek. Yapay zeka, yeni şarkıların yapılmasında kilit rol oynayacak. Yani hit şarkı yapmak, farklı dinleyici kitlelerine hitap edecek şarkılar üretmek, yapay zekanın kullanıldığı bir alan olacak. Hatta oluyor. Şu ara dünyanın neresinde en fazla ne dinleniyor, ne tutar, ne tutmaz, hangi melodiler, tarzlar moda olur, nasıl ritimler daha fazla satar gibi konular tamamen yapay zekaya emanet olmak üzere. Stream platformları üzerindeki milyonlarca şarkıyı milyarlarca dinlenmeyi analiz edip bu bilgileri analiz etmek ve derin öğrenme yapmak (deep learning) yapay zeka için iş değil.  “Big data” varsa orada yapay zekanın işi çok kolay.

2013’te hit şarkıları önceden tahmin eden bir arama sistemi geliştiren “We Are Hunted” adlı firmanın Twitter’a satıldığını hatırlatalım.

Bugün çok daha gelişmiş işler yapılıyor.  Bilim insanları yaratıcılığı içeren konularda yapay zekanın insanın yerini almayacağını söylüyor. Ama kim bilebilir ki? Neticede çok satmaya yönelik bir sektör ve ekonominin umurunda olur mu sizce?

Şu anda popta bütün hit şarkıları belli başlı prodüktörler yapıyor ve sanatçılara dağıtıyor. Öncelikleri de yaratıcılık, insan dokunuşu, müzikte “organiklik” değil.

Weav adlı firmanın geliştirdiği programla şarkılar artık tamamen kişiye göre şekilleniyor. Bir hizmeti “customize” etmek yani kişiselleştirmek gibi, bir sanatçının şarkısını da kişiselleştirmek bu şekilde mümkün olabilecekmiş. Sanki hayran olduğunuz sanatçı size özel şarkı yapmış gibi. Son albümünden pek memnun kalmadığınız bir starın ilk albümlerini mi özlüyorsunuz? Tamam, yeni besteler o şekilde düzenlemelerle karşınıza gelebilir. Başlangıç aşamasındaki birçok yazılım yatırım alır ve yaygınlaşırsa bu mümkün olacak.

Bu yılın başlarında Sony Music ve Warner AI tabanlı çalışan iki start up’a yatırım yaptı. Bu firmalardan biri Amper. Sosyal medyadaki videonuz için size özel müzik besteliyor. Diğeri Popgun. İddiası, yapay zeka destekli yeni nesil bir yaratıcılık deneyimi sunması. Amaç hit şarkı yaratmak. Bu program besteciye hit şarkı yapması için yol gösteriyor. “Tamam melodin iyi ama şurasını şöyle yapsan daha çok dinlenir” diyor yani resmen. Ve bunu size piyanoda çalıp dinleterek yapıyor.

Sırf yaratıcılık da değil konu elbette. Pippa adlı program, yapay zeka kullanarak derin sound araması yapıp podcast’lere kişisel reklam girilebilmesini sağlayan bir yazılım sunuyor. İçeriğe uygun kişisel reklamın gelecekte podcast’çiliği kârlı bir iş haline getireceği konuşuluyor .

Müzik zevkinizi analiz edip hangi konserlere gitmeniz gerektiğini söyleyen, biletinizi alan basit programlar şimdiden var. Bunların yapay zeka destekli yeni sürümleri eğilimleri anlayarak talebi öngörecek ve arzı buna göre şekillendirecek. Yani turnelerin rotasını saptayabilecek.

Google’ın yapay zekayı orijinal sanat eserleri ve besteler yaratmak üzere eğitmeyi amaçlayan Magenta adlı kendi projesini yürüttüğünü, Sony’nin, Paris’te Flow Machines adlı bir proje geliştirdiğini de burada belirtelim. İleride bir düğmeye basarak senfoni yazmak mümkün mü olacak? Bu sorunun yanıtı kocaman bir “evet”.

 Peki müzisyenler ne olacak? Hayatların şarkılarına adayan, besteler yapan provalarda, stüdyolarda ömür geçiren, dinlenmeyi, duyulmayı, imza atmayı, albüm yapmayı, konser vermeyi bekleyen müzisyenler bu işten hiç hoşlanmayacak gibi geliyor. (1)

_______________________________________________

(1) Mehmet Tez “Yapay zeka müziği nasıl değiştirecek?” Milliyet Gazetesi, 07 Ekim 2017

http://www.milliyet.com.tr/yapay-zeka-muzigi-nasil/mehmet-tez/cumartesi/yazardetay/07.10.2017/2532490/default.htm 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Son, dönem, yapay, zeka, aşağı, yapay, zeka, yukarı, Hayatımız, nasıl, değişecek,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YENİ Haberleri
Erkin Koray plakları 28 yıl sonra yeniden arşivlerde...
Sanal gerçeklik canlı müziğin yerini alabilir mi?
FM radyo yayınları Norveç'te kaldırıldı…

FM radyo yayınları Norveç'te kaldırıldı…
Radyolar Analogtan dijitale geçecek, yolllarda radyo keyfi başlayacak…
GTM ile Caz harmanı: "Aşkın Dansı" albümü…
Itri’nin yeni bir güftesi bulundu…
Mozart'ın literatürde olmayan bir bestesi bulundu…
Diğer Başlıklar

Mustafa Keser: "20 yıl sonra Türk müziği mort olur"…
Çağdaş İran Müziğinde Dizi ve Aralıklar... Hormoz Farhat, Çeviren: Ahmet Bülbül,
Fırat Kızıltuğ “Bir sanatı bilmek için hayatını vereceksin…“
Fazıl Say "Yürüyen Köşk & Atatürk Anısına Opus 72" ilkçalını…
Numan Kurtulmuş: “Tanzimat, Meşrutiyet, Cumhuriyet elitleri kültür-sanat alanını milletten kaçırdılar…“
Wagner, Yahudilik ve müziğin evrenselliği... Deniz Saygı
Ayangil Eşliksiz Korosu konseri Yeldeğirmeni Sanat'da...
Tahir Aydoğdu’dan “Avetisyan - Kanun Konçertosu”…
Nota satmak için gazeteye ilan veren ilk nota yayıncısı… Cahit Işık
Necdet Yaşar da uçmağa vardı… Fırat Kızıltuğ
Günün Sözü
Çalgıların dünyasında eski yeniyi doğurur...
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Ela Altın ile Röportaj… Tuba Dere
Röportajın devamı için bkz: http://www.musikidergisi.com/yazar-242-ela_altin_ile_roportaj%E2%80%A6_tuba_dere.html ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms