Bugün - 9 Mayıs 2021 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Genç müzikte ergen devri…

İnternetin dünya üzerinde yaygınlaşmasının ardından müzik dünyasına birçok yeni isim çıkıyor. Şarkılarını Youtube, Scorp Fizy, Spotify ve Deezer üzerinden yayıyorlar. Yaşları 16 - 20 arasında… Aleyna Tİlki, Çağatay Akman, Eypio gibi isimlerin sosyal medyada dinlenme oranları yüz milyonlara ulaştı.

DÖNÜŞÜM Haberi - 21 Ocak 2017 Cumartesi - 13:05
İnternetin dünya üzerinde yaygınlaşmasının ardından müzik dünyasına birçok yeni isim çıkıyor. Şarkılarını Youtube, Scorp Fizy, Spotify ve Deezer  üzerinden yayıyorlar. Yaşları 16  - 20 arasında… Aleyna Tİlki, Çağatay Akman, Eypio gibi isimlerin sosyal medyada dinlenme oranları yüz milyonlara ulaştı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Aleyna Tilki

Konya 1990 doğumlu Aleyna Tilki ekranlara ilk olarak, 4 kez reddedildiği Yetenek sizsiniz Türkiye programında çıktı. Programı çıktığında 14 yaşında olan Aleyna Tilki, Emrah Karaduman ile birlikte çıkardığı 'Cevapsız Çınlama' isimli şarkı ile 200 milyondan fazla bir izlenme oranı yakaladı. Aleyna Tilki bu başarısıyla Miley Cyrus, Justin Bieber gibi dünyaca ünlü isimler ile karşılaştırılmaya başlandı. "Emrah Karaduman ile yaptığımız proje dünya listesinde 21.sırada. Emrah Karaduman'ın desteği ile birlikte hızlı bir şekilde yükseldim. Ellerimi arkaya koyup 'oh tamam' diyemiyorum. Besteler yapmaya devam ediyorum." Birçok ünlü isme beste yapan Emrah Karaduman, Aleyna'nın hem güzelliği hem de sesinden etkilendiğini belirtiyor. Çıkış yaptığı şarkısının sözleri şöyle:

"Kağıt kesiğinden daha çok çok acıtır. Hemen geçmez öyle vicdanın izi, Aklımda ne varsa, dilimde hepsi. Sağduyum herkesten önce arazi… Kulağımda sayısız cevapsız çınlama…  Biri beni mi anıyor, seviyorum sanıyor.  Köprüleri yakalı, kaldırıp kenara atalı.  Yüzünü unutalı uzun zaman oluyor… Kalbimde kırılmadık yer mi bıraktı?  Yaptığıyla söylediği nedense farklı.  Mazlumun ahı aheste aheste alınır.  Bırakın kazandım zannetsin zavallı" 

 

Çağatay Akman

Bir diğer izlenme rekoru sahibi 1987 doğumlu Çağatay Akman. Söz ve bestesi kendisine ait olan Gece Gölgenin Rahatına Bak ile yalnızca 3 hafta gibi kısa bir sürede 38 milyon kişi tarafından izlenmeyi başaran genç isim  Fizy, Spotify ve Deezer'da gibi müzik platformlarında ilk sıraya da çıkmış. Şimdi 75 milyonda. Günda 300 bin kişi izliyor. Youtube’un trend videolar listesine yirminci sıradan girmeyi başarmış. Daha çok rap müzikle ilgileniyor. Sosyal medya hesabından sürekli gitar çalarak söylediği şarkıları paylaşıyor. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı. Söylediği şarkının nakarat kısmı birçok kişi tarafından ezberlendi.  İşte sözleri:

"Gece gölgenin rahatına bak Bir de dön kaderimin bahtına yar Seni düşlerin anlayacakta Dön memleketin haline bak Aldı dünya çantasını Gidiyor bıraktı bize fazlasını Dönüp bakmaz arkasına Bir de gel tat kalbimin bombasını Adaleti koyduk ortasına Dön dedi döndük voltasına Fakirin paradan haberi yok ama Zenginin meyvesini koy votkasına Hadi gönlümü vurdun da Söyle kim kimin umrunda Yılan yatıyor koynunda Bir öpücük kondur boynundan Biraz dur başucumda Kan ter kalmışım uçurumda Azrail göz kırpsa Ecel bize kucak açsa Sabah gecenin üstünden Üstüne düştüm üstünden Üstüne üslük küskünler Geceye küskünler Kalem kağıda almışsa Güneş geceyi sarmışsa Ölüm kapıda durmuşsa Ecel sonumuz olmuşsa"

 

Eypio

Youtube'da "Hata Benim" isimli şarkısı ile inanılmaz bir çıkış yakalayan 1983 Konya doğumlu Müzik hayatına Hollanda'da başlamış, lisede okuldan atılmış Eypio ise bir diğer izlenme rekoruna sahip kişi. Asıl adı Abdurrahim Akça. 2013 yılında Eypio adını kullanmaya başladı. Türkmen asıllı şarkıcı aslında ilk albümünü 2005 yılında çıkardı. Ancak onun tanınmasını sağlayan şarkı "Hata Benim" isimli parça oldu. Youtube'da 170 milyon defa izlenen şarkı en çok izlenen video klipler arasına girmeyi de başardı.  HipHop tarzıyla dikkat çeken isim İstanbul'da bu tarza yönelik bir giyim mağazası da açtı. 2009 yılında ise kendi müzik stüdyosunu kurdu.   Şöyle diyor: “O kadar yavaşsın ki bu rap mi?” diyen oldu. Hızlı tarz, rap’te alternatif bir tarzdır. Herkesin yaptığı bir şey değildir. Ama o alternatif tür, Türkiye’de aslı buymuş gibi algılanıyor. Yapacak bir şey yok." İşte Eypio'yu üne kavuşturan o şarkı sözü:

"Günah Benim Suç Benim Kurdum Bırak Bu Düş Benim Bu Kendime Verdiğim Rüşvetim Dokunma Elimde Bi Düşlerim Var Burak King Yazarım Derdimi Kendime Kaderin Benle Bu Derdi Ne Fakir Yar Olmuyo Zengine Diyo Davul Bile Dengi Dengine Bak Kalbimde Cengime Yine Kalmışım Kendi Kendime Sensin Çare Derdime Verdim Ömrümü Vergine Yine Kalmışım Gece Bir Başına Bir Başına Girdim Yılbaşına Dönmüşüm Baktım En Başına Sarıldım Bazen De Yanlışıma Yazarım Derdimi Kendime Kaderin Benle Bu Derdi Ne Fakir yar Olmuyo Zengine Diyo Davul Bile Dengi Dengine Bak Kalbimde Cengime Yine Kalmışım Kendi Kendime Sensin Çare Derdime Verdim Ömrümü Vergine Eypio Hep Azap Mı Faça Kolunda Söyle Yar Kasap Mı Hep Hesap Mı Yapılan Akılda Yat Mı Kat Mı Club Mü Pub Mı Bu bi iltifat Mı Gönlüm Kaçak Yanında inzibat Mı Uzaktayım Kopan Da irtibattı Kalbindeki Söyle Kir Mi Pas Mı Bana Yazdıran Bu Gece Kick Mi Bass Mı Kumar Bi Aşk Mı Devam Mı Pas Mı Garip Bi Yas Mı O Afgan Mı Fas Mı Yanlış Mı Rast Mı Hep De Cana Kast Mı Aşk Deniz Gören Evdeki Teras Mı Burak King Yine Kalmışım Gece Bir Başına Bir Başına Girdim Yılbaşına Dönmüşüm Baktım En Başına Sarıldım Bazen De Yanlışıma Yazarım Derdimi Kendime Kaderin Benle Bu Derdi Ne Fakir Yar Olmuyo Zengine Diyo Davul Bile Dengi Dengine Bak Kalbimde Cengime Yine Kalmışım Kendi Kendime Sensin Çare Derdime Verdim Ömrümü Vergine Eypio Günah Benim Suç Benim Kurdum Bırak Bu Düş Benim Bu Kendime Verdiğim Rüşvetim Dokunma Elimde Bi Düşlerim Var " (1)

__________________________________

(1) Bilal Şahin "Müzikte ergen devrimi " 21 Ocak 2017

http://www.a24.com.tr/muzikte-ergen-devrimi-haberi-40085290h.html?h=48 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:İnternetin, dünya, üzerinde, yaygınlaşmasının, ardından, müzik, dünyasına, birço,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer DÖNÜŞÜM Haberleri
Muammer Sun-Cenan Akın Van Bülbülü derlemesinde... Sinemis Adige SUN
Orkestra fabrikadır.. Ayhan Sarı
İşlevsel Müzikoloji - Functional Musicology… Dr. Ayhan Sarı

İşlevsel Müzikoloji - Functional Musicology… Dr. Ayhan Sarı
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Üç telli-dört telli kemençelerin akordu üzerine fıkra (*)…
Müzikte batılılaşma travması “tedavi“ edilebildi mi?.. Ayhan Sarı
Diğer Başlıklar

Ayhan Sarı “Okan Murat Öztürk ile Salı Söyleşileri“nde...
Tanbûrî Cemil Bey -online- Sempozyumu 7-9 Mayıs 2021'de...
Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED) Türk Müziği Çalıştayı...
İşlevsel müzikoloji’ye teorik bir bakış… Gökmen Özmenteş
Nagehan Alçı'nın “Türkü“ anlayışı üzerine...
Türkiye müzik sektörü nasıl ve neden bu hâle düştü?.. Recep Ergül
Kemençe Kuartet kitabı yayınlandı...
Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi “Salı Söyleşileri“ başlıyor...
Hür olmak... Tuluyhan Uğurlu
Müzik terimlerinde Türk dili grameri bağlamında yanlış kullanılan iki kelime: ‘VURMALI’ ve ‘ÜFLEMELİ’... Hüseyin Yaltırık
Günün Sözü
Musiki öyle bir denizdir ki, ben hala içine giremedim...
(Hamamizade İsmail Dede Efendi 1778-1846)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms